Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Şişlik

Anüs bölgesinde sık görülen şişlik çoğu zaman hemoroid hastalığıyla karıştırılmaktadır. Makat hastalıkları her yaşta ve her iki cinste de görülebilmektedir. Anüste şişlik, elle hissedilebilir ve bazen bir mercimek tanesi kadar küçük, bazen de daha büyük boyutlarda olabilir. Çocuklarda görülen anüs bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasından kaynaklanmaktadır. Anüste şişliğin en sık bilinen nedeni tuvalet esnasında fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan bu ıkınma basıncı, bölge damarlarının dayanabileceğinden daha yüksek olduğunda, ince damarlardan bazıları patlar. Bu patlama sonrasında dokuya sızan kan, basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Anüste şişlik, ıkınma büyüklüğü ve miktarıyla ilgilidir.

Anüste Şişliğin Diğer Sebepleri

  • Normal doğum sırasında ıkınma,
  • Yoğun ishal nedeniyle sık sık tuvalete gitmek,
  • Amipli dizanteriye bağlı ıkınma,
  • Fazla acı yemek,
  • Makat çatlağı ve ağrı nedeniyle boşaltma güçlüğü,

Anüste Şişlik Teşhis ve Tedavi

Anüste şişliğin en belirgin bulgusu ağrıdır. Şişliğin büyüklüğü ile orantılı olarak ağrı oluşur. Eğer şişlik büyükse, hastanın normal hareketlerini engelleyebilir. Bir diğer bulgu ise ele gelen şişliktir. Bu şişlikler düzgün sınırlı ve morumsu renktedir. Eğer çok büyük değilse dokunulduğunda cilt altında hareket eder. Anüste şişlik hissediyorsanız, zaman kaybetmeden bir hekime görünerek teşhis ve tedavisini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ağrı ve şişlik kendiliğinden geçse de kalıcı olarak iyileşmez ve zamanla tekrar eder.

Doktorun teşhisinden sonra yapacağı tedavide temel amaç, hastanın ağrısını azaltmaktır. Bu ağrıyı azaltmanın en kolay yolu, 1 dakikadan az süren bir operasyon ile şişlik içerisinde biriken kanı boşaltmaktır. Operasyon sonrasında kan boşaldığı için ağrı ve şişlik ortadan kalkar. Yapılacak diğer bir tedavi ise sıcak suya oturmaktır. Gün içerisinde kişi defalarca bunu tekrarlayarak sıcak su içerisine oturabilir. Bu yöntem ağrıyı kısmen azaltacaktır, ancak şişlik 8 haftaya kadar geçmeyebilir. Bölgesel olarak kullanılabilecek hemoroit kremleri ve fitilleri bulunmaktadır, ancak bunların etkisi çok düşüktür. Bunun yerine doktorun reçetelendireceği ağrı kesicileri ağızdan kullanmak daha etkili olacaktır. Bu süreçte uyurken yüzüstü uyumak ağrıyı bir nebze olsun hafifletmeye yardımcı olabilir. Vakit kaybetmeden tedavinizi yaptırmanız önemlidir.

Ekstra Bilgiler

Ek olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, makat bölgesinde şişliklerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Lif açısından zengin bir diyet tüketmek, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve ıkınma ihtiyacını azaltır. Ayrıca, tuvalet alışkanlıklarına dikkat etmek, uzun süreli oturma ve ıkınmaktan kaçınmak da önemlidir. Herhangi bir belirti fark ettiğinizde, erken teşhis ve tedavi için bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yusuf

29 Nisan 2024 Pazartesi

Yaklaşık olarak iki yadan beri anüs bölgemde; Şişlik, ağrı, kanama ve kaşıntı problemi yaşıyorum. Bir kısım bitkisel ürünler kullanmam sonrasında rahatsızlıkların ciddi anlamda azaldı. Ancak anüste şişkinlik problemi memelerin gelişmesinden dolayı bir türlü geçmek bilmedi. Acaba anüste şişkinlik bitkisel ürün yardımıyla nasıl yok edilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yusuf Bey,

Anlattığınız belirtiler hemoroid veya başka bir anüs rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Bitkisel ürünler bazı semptomları hafifletebilir ancak tamamen iyileşme sağlamayabilir. ޞişkinlik probleminizin devamlılığı ve rahatsızlıklarınızın azalmaması durumunda bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm. Uzman hekim, gerekli muayene ve tetkikleri yaparak size en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Bölgesi Türleri ve Özellikleri

Anüs Bölgesi Türleri ve Özellikleri