Anüs Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs, diğer adıyla makat, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Kadınlarda ve erkeklerde farklı anatomik bölgelerde bulunur. Kadınlarda vajinanın arkasında, erkeklerde ise testis torbasının arkasında yer alır. Dışkılar, boşaltım esnasında anüs yoluyla vücuttan atılır. Latince "halka" anlamına gelen "anūs" sözcüğünden türetilmiştir. Anüsü, büzgen kaslar aracılığıyla denetleriz.

Anatomik Yapısı

Anüs yaklaşık olarak 4 cm uzunluğunda olup, üst kısmı rektuma bağlıdır. Anüsün 1.5 santimetrelik üst bölümünde mukoza tabakası, anüs boşluğuna doğru 6-9 adet uzunlamasına çıkıntı şeklindedir. Bu çıkıntılara "anal kolumn" denir. Her bir kolumnun içinde birer atardamar ve toplardamar bulunur.

Anüsün iki adet büzücü kası bulunur. Bunların tıbbi adı "sfinkter" olup, iç sfinkter ve dış sfinkter olarak ikiye ayrılır. İç sfinkter, bağırsak kanalı boyunca bulunan düz kas liflerinin çoğalmaları ile oluşmuştur ve istem dışı çalışır. Anüsün ikinci kas sistemine ise "dış sfinkter" adı verilir. Dış sfinkter, çizgili kas liflerinden oluşur ve istemli bir şekilde kontrol edilebilir. Dış sfinkter, dışkılama esnasında anüsü kapalı tutar. Dış sfinkter herhangi bir nedenle zarar gördüğünde, kesildiğinde ya da aksadığında kişi dışkısını tutamaz.

Anüsün Görevleri

Anüsün vücudumuzdaki görevi, sindirim sistemine alınmış olan besinlerin kullanılmayan bölümlerini dışarı atmaktır. Sinir, damar ve kaslardan oluşan oldukça karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde boşaltılmak üzere burada bulunan dışkı kontrol edilir ve dışarı atılır. Anüs, ihtiyaca göre açılıp kapanabilen ve bizim kontrolümüzde olan bir sistemden oluşur. Halka şeklindeki iki adet kas, katılaşmış dışkının kontrolünü sağlar. Makat bölgesinde yer alan aşırı duyarlı sinirlerimiz sayesinde sıvı, katı ve gaz dışkılar arasında ayrım yapabiliriz.

Boşaltım, insan hayatı için olmazsa olmaz en hayati işlemlerden biridir. Anüs ve anüsle ilgili hastalıklar kişiye hem rahatsızlık verir hem de duygusal ve psikolojik bakımdan etkiler. Bu konudan rahatsızlığı olan hastalar, sıkıntılarını anlatırken bile büyük ölçüde rahatsızlık duyarlar ve çevrenin alay konusu olmaktan çekinirler. Anüs çevresinde oluşabilecek sorunlar, hemoroit (halk arasında basur olarak bilinir), tromboz ve anal fissür gibi kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek sorunlardır.

Hemoroit (Basur)

Hemoroit ya da basur, anüs çevresini saran kan damarlarının deri ve mukoza altında "pleksüs" denen bir ağ meydana getirmesi sonucu oluşur. Bu damarların varis şeklinde genişlemeleri, halk arasında basur olarak bilinen hemoroit şikayetlerini meydana getirir. Tedavisi mümkündür. Bazı pomatlar ve antiseptik tozlar kullanılır ve çok ilerleyen düzeylerde ise toplardamar şişlikleri operasyonla çıkarılır.

Bu tür rahatsızlıklarda, hastanın kendisiyle aynı sıkıntıyı yaşayan diğer hastalar ile bilgi ve düşüncelerini paylaşması büyük ölçüde rahatlatıcı olabilir. Hemoroit sıkıntısı ve şikayeti olmayan kişiler, çoğu zaman bu durumu önemsiz bir konu gibi görüp ciddiye almazlar. Ancak bu ciddi ve önemli bir konudur ve derhal konunun uzmanı bir hekimle iletişime geçilmelidir. Dışkılama sırasında görülen kanama, yanma ve benzeri semptomlar oldukça rahatsız edici bulgulardır.

Anal Fissür

Anal fissür, çok hassas olan anal bölgede oluşan küçük bir çatlağın bile şiddetli ağrıya, bu ise kaslarda spazma ve kan dolaşımının bozulmasına neden olması durumudur. Erken müdahale ile fissürler kendiliğinden iyileşebilir. İyileşmeyen fissürlerde ise durum kronik bir hal alır. Zamanla deride ödem, şişkinlik ve sertleşmeler meydana gelir. Fissür oluşumunun en önemli nedeni kabızlıktır. Kabızlık dışında bağırsak enfeksiyonları, patlama tarzında ishal, kolit gibi bağırsak hastalıkları da fissür oluşturabilir. Fissürün en önemli özelliği dışkılama sırasındaki ağrıdır. Diğer belirtisi ise kanamadır. Kanamanın nedeni dışkılama sırasında çatlağın yırtılmasıdır. Fissür tedavisi koruyucu ve cerrahi olarak iki şekilde yapılır.

Sindirim ve boşaltım sistemlerimizin sağlıklı olması tamamen beslenme düzenimizle alakalı olup, en dikkat etmemiz gereken noktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi