Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüste et parçası, Genellikle bayanlarda görülen bir durumdur. Bununda en büyük sebebi doğum yapan kadınlarda görülüyor olmasıdır. Doğum yapan kadınların hemen hemen hepsinde anüste et parçası olmaktadır. Bu durumun doğum yapan kadınların normal doğum esnasında ıkınma işleminden ötürü olmasından kaynaklanır. Bundan dolayı da makatta yerleşen et parçası doğum sonrası sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu oluşan anüste et parçasına tıp dilinde hemoroid veya basur denilmektedir. Kadınlarda kabızlık ve doğum sonrasında oluşan bu sorun oldukça ağrılı ve kanamaları olarak meydana gelir.

Anüste et parçası, her kadında iki şekilde görülür. Biri makat içerisinde diğeri ise makat dışındadır. Makat dışında oluşan anüste et parçaları elle yoklama yolu ile tutulabilir ve hissedilebilir. Kanamalı anüste et parçaları durumlarında ise tuvalet ihtiyacını giderme esnasında çıkan gaita ile gözlemlenebilir. Bu durumun fark edilmesi ile yaşanan stresten ötürü doktora gitme ihtiyacı hissedersiniz. Et parçası makatta oluşmuş ise herhangi bir ilaç tedavisi ile geçme şansı yoktur. Ayrıca bu oluşan et parçası iki şekilde gruplara ayrılır. Bu gruplar dişi ve erkek olmak üzere, genelde dişi olanı kendiliğinden çoğalma gösteren bir yapıya sahiptir. Yani makatın meme yanında üç dört veya daha fazla şekilde çoğalması görülmektedir. Erkek olan anüste et parçaları ise genelde tek bir tane olmakla beraber çoğalma olayı yoktur. Kadınlarda bahsettiğimiz nedenlerden gerçekleşen anüste et parçası erkeklerde sadece ıkınmadan kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle erkek hastaların bu tür anüste et parçası sorunları pek fazla dillendirilmez makat bölümünde olması bu durumun gizlenmesine ve yok sayılmasına neden olmaktadır. Çok ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece hiçbir şekilde doktora gitmezler. Genel olarak bakıldığında anüste et parçası sorunları erkeklerden çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Anüste et parçası durumlarının hekim muayenesi ile belirlenmesi ve gerek görüldüğü durumlarda ameliyat ile alınarak ortadan kaldırılması gerekir. Yalnız ameliyat ile alınan bu et parçalarının yeniden oluşma riski her zaman vardır.


Anüste et parçasının tedavisi nasıl yapılır?


Bu et parçasının ilaçlar ile bir tedavi yoktur. Sadece yaşanılan ağrı ve şiddetli sancıların önüne geçilebilir. Ama oluşan meme parçasının ortadan kalkma işlemi olmaz. Anüste oluşan et parçasının belirginleşmesi ile kaşıntı ve yanma hissiyatında artış meydana gelir. Bu durum hastayı oldukça rahatsız edeceğinden ötürü geçici olarak hastanın bu ayrı ve yanmalardan kurtulması için uyuşturma ve kasları gevşetmeye yarayan ilaçlar kullanılabilir. Anüste oluşan et parçası dışarıda ve meme haline gelmiş ve elle tutuluyor ise ya da kanamaya neden oluyor ise hekim ameliyat ile alınmasına karar verebilir. Bu tip hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaz ve yapılacak geçici ılık su duşları ile hasta ameliyat gününe kadar rahatlatılarak bekletilir.


Anüste et parçası ameliyatı nasıl yapılır?


Ameliyatın gerçekleşmesinden bir gün önce hastaya ishal ilacı verilerek bağırsaklarının boşaltılması sağlanır. Bir gece önceden hastanın evde bu ilacı içerek bağırsaklarını evde boşaltması ve yeniden besin almaması sağlanarak ameliyata hazır hale getirilir. Yapılacak bu işlem ameliyat sonrası dönem için çok önemli bir ayrıntıdır. Hastanın ameliyattan önce son altı saatte besin almamış olması gerekir. Anestezi yöntemi ile uyutulan hastanın ameliyatı gerçekleştirilerek sarkan meme alınır ve makatta oluşan açıklık dikilerek kapatılır. Makat halka genişliği yeniden düzenlenerek yapılır ve makat arasına vazelinli tampon koyarak ameliyat sonlandırılır. Ortalama yarım saat ile bir saat arasında süren ameliyat bitiminde hasta bir iki saat içerisinde kendisine gelir. Sadece sıvı gıdalar verilerek hastanın hastanede bir gece kalması sağlanır ve ertesi gün taburcu edilir. Hasta beslenme alışkanlığı ile bilgilendirilir ve kabız olmayacak şekilde besin tüketmesi yapması gerektiği bilgisi verilir. Sonrasında normal yaşantısına rahat rahat devam eder.

Anüste Et Parçası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?