Anüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Anüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanseri:

Anüs, bağırsakların dışarıya açıldığı, büyük abdestin yapıldığı organdır ve halk arasında makat olarak bilinir. Anüs, aslında çok karmaşık sinir ve kas yapılarından meydana gelen oldukça fonksiyonel bir organdır. Anüsten içeri girildiğinde ortalama 4 cm'lik bir bölüme anal kanal denir. Anal kanalın ilk 2 cm'lik bölümünü içeriye doğru incelerek devam eden deri sarar. Bu bölgeye makat yani anüs denir. Son 2 cm'lik bölümde ise bağırsak duvarı bulunur ve bu bölgeye de anal kanal ismi verilir. Anal kanalı ortadan ikiye ayıran girintili çıkıntılı sınıra dişli çizgi (Dental çizgi) adı verilmektedir. Bu iki bölge farklı hücrelerden meydana geldiği için gelişen kanserler farklı tipte olurlar ve tedavileri de farklılık içerir. Dolayısıyla anal bölge tümörleri anüs çevresi ve anal kanal tümörleri olarak iki gruba ayrılır.

Risk Faktörleri:

Anüs kanserine sebep olan başlıca faktörler şunlardır:

  • Rahim ağzı kanserine de neden olan ve anüs ve çevresinde siğiller yapan HPV adlı virüs enfeksiyonu
  • Anüs yoluyla cinsel ilişki (hem kadın hem de erkeklerde)
  • Sigara kullanımı
  • Çok eşlilik
  • AIDS ve benzeri nedenlerle bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı

Belirtiler:

Anüs çevresinde hızla büyüyen, üzeri düzensiz yapıda tümör varlığı, siğilin veya çok sayıdaki siğillerden birinin süratle büyümeye başlaması, büyük abdestin kalem şeklinde incelmesi veya dışkılama sırasında kanama gelmesi gibi belirtiler anüs kanserinin habercisi olabilir.

Tanı:

Tanı koymak için parmakla kontrol sırasında ele kitle gelmesi, anoskop adı verilen boru ile makat muayenesi esnasında kitleden alınan parçanın mikroskop altında incelenmesi gereklidir.

Tedavi:

İlk tedaviye Nigro protokolü adı verilen ilaç (kemoterapi) ve ışın (radyoterapi) uygulaması ile başlanır. Tümörlerin %80'den fazlası bu yolla tedaviye cevap verir. Tedaviye cevap vermeyen ya da tekrar eden hastalıkta radikal cerrahi yani makatla birlikte bağırsak alt kısmının çıkarılarak geri kalan bağırsak kısmının karna bağlanması gerekir. Kasık bölgesi lenf bezlerinin hastalığa yakalanması, hastalığın ileri seviyede olduğunu gösterir.

Ek Bilgiler:

Anüs kanserinin erken evrede teşhis edilmesi tedavi başarısını artırır. Bu nedenle, yukarıda belirtilen risk faktörlerine sahip kişiler düzenli olarak tıbbi kontrollerini yaptırmalı ve belirtiler ortaya çıktığında hemen bir uzmana başvurmalıdır. Ayrıca, HPV aşısı yaptırmak, anüs kanseri riskini azaltmada etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anüste Çatlak Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Yara Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Yara Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi