Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı bölgedir. Diğer adıyla makat olarak bilinen anüs bölgesinde bazı şikayetler (ağrı, kanama, kaşıntı, yanma) görülebilir. Bu şikayetler bazen kendiliğinden iyileşebilir ve tehlike arz etmez. Ancak bazı durumlarda ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu şikayetler arasında en ciddiye alınması gereken anüs kanamasıdır. Böyle bir durumda şikayet önemsenmeli ve genel cerrahi bölümünde makat hastalıkları (proktoloji) uzman doktoruna gidilmelidir. Anüs kanamasına neden olan belli başlı nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

Makat (Anüs) Çatlağı
  • Anüste meydana gelen kanamaların bazıları anüste oluşan çatlaklardan (yırtılmalar) kaynaklanır. Bunun oluşma sebebi kabızlıkla birlikte gelen zorlanmalar ya da çok katı gıdalar tüketilmesine bağlı olarak dışkının çok sert olması gibi sebeplerdir. Bu gibi durumlarda anüs boşaltım esnasında yırtılır ve sonuç olarak birkaç damla şeklinde kanama söz konusu olabilir. Tedavisi botoks ile anal fissür ya da ameliyat olabilir.
Hemoroid
  • Toplumda en çok görülen anüs kanaması nedenlerindendir. Hemoroid (basur) kadınlarda ve erkeklerde sosyal yaşamı çok olumsuz etkileyen, ileriki aşamalarında oldukça ağrılı geçebilen bir sağlık sorunudur. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Yine kabızlık ve zorlanmayla oluşabilen bir hastalık olup, dışkılama sırasında taze kan akışı şeklinde görülmektedir. Tedavisi, ilk ortaya çıktığında (yeni başlamış ise) çeşitli krem ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Ancak kanama varsa ve oluşmuş bir basur memesi söz konusu ise lazer ile tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez ise kanamalar devam eder ve kişide kansızlık sorunu da yaşanabilir.
Makat ya da Bağırsak Kanseri
  • Anüsteki kanamaların nedeni maalesef bağırsak ya da makat kanseri habercisi de olabilmektedir. Kanamalar sık sık oluyor ve artıyorsa ve bu duruma bir de ciddi ağrılar eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmana (makat hastalıkları) gidilmesi gerekmektedir. Çünkü sebebi makat kanseri ya da kalın bağırsak kanseri olabilir.
Ters İlişki ya da Makata Sert Cisimler Sokulması
  • Anüste meydana gelen kanamaların nedeni her zaman hastalık olmayabiliyor. Bu durum kişilerin cinsel yaşamları ile de alakalı olabilir. Bunların başında da yine ters ilişki sonrası (zorlanma) kanama oluşması ihtimali gelmektedir.
Anal Dermatit (Mayasıl)
  • Bu durum anüsün içinde değil de çevresinde oluşan kanamalardır. Kanamanın sebebi ise anal dermatit (makatta kaşıntı) kaynaklıdır. Yine bir uzman doktora gidilerek uygun tedavi şekli belirlenebilir.
Kolitis Ülseroza
  • Çok rastlanmayan sebepler arasındadır ama ciddi kanamalara da neden olabilmektedir. Bağırsağın iç yüzeyinde meydana gelen sıyrılma veya tahribat sonucu oluşan kanamalardır.
Anüs ve Bağırsak Polipleri
  • Yine seyrek rastlanan anüs kanaması durumlarındandır. Bağırsakta oluşan et beni benzeri çıkıntılardan dolayı kanama olabilir.
Anüsten Kan Gelmesi

Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Her ne kadar sıradan gibi görünse de riske atmayıp tahlil yaptırmakta fayda vardır. Sıradan gaita mikroskobisi hemen hemen her sağlık kuruluşunda yapılabilmekle beraber hekim tarafından gerek görülmesi halinde kolonoskopi ya da rektoskopi yapılarak daha ciddi hastalıkların teşhisi sağlanabilir.

Ek Bilgiler

Anüs kanaması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Beslenme düzeninin değiştirilmesi, bol lifli gıdalar tüketilmesi ve bol su içilmesi kabızlığı önleyebilir. Ayrıca tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi de önemlidir. Anüs kanaması yaşayan kişilerin ağır kaldırmaktan ve uzun süre oturmaktan kaçınmaları önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Bölgesi Türleri ve Özellikleri

Anüs Bölgesi Türleri ve Özellikleri

Anüste Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi