Anüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Anüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Hastalıkları

Anüs, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamayı sağlayan açıklığa verilen isimdir.

Anatomi ve Fonksiyon

Anüsün birinci görevi dışkılamayı gerçekleştirmektir. Bu bölgede, açıklığı açıp kapatan iç ve dış büzgen kaslar bulunmaktadır. Bu kaslar, anüsün açıklık ve kapalılığını kontrol eder. Anüs, erkeklerde testis torbasının hemen ardında, kadınlarda ise vajinanın hemen arkasında bulunur.

Anüs Hastalıklarının Önemi

Anüs hastalıkları bazen çok hafif seyrederken, bazen çok ciddi boyutlara ulaşarak yaşamı tehdit edebilir. Bu hastalıklarda erken tanı ve tedavi büyük önem taşır.

Hemoroid

Hemoroid, toplum arasında sıkça karşılaşılan ve oldukça acı verici bir anüs hastalığıdır. Toplumda bilinen adıyla basur, çok şiddetli ağrılara yol açabilir. Yaşanan ağrı nedeniyle hasta, tuvalete çıkmaktan, oturup kalkmaktan oldukça endişe duyar. Hemoroid, yenilen ve içilen gıdaların ciddi anlamda etkilenebileceği bir anüs hastalığıdır. Anüste şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma, tahriş ve kanamaya yol açan damar genişlemesi nedeniyle oluşur. Alt rektum veya anüste oluşan basınç nedeniyle damarlar genişleyerek dışarı doğru sarkar ve basur memeleri oluşur. Ikınma, gebelik, fazla kilo gibi pek çok nedenden dolayı hemoroid oluşabilir. Diğer tetikleyici faktörler arasında devamlı kabızlık, ağır kaldırmak, 50 yaş üzeri olmak, ters cinsel ilişki, tuvalette uzun süre oturmak ve aile içinde basur hastası olmak yer alır. Hemoroid hayatı ciddi anlamda etkiliyorsa bir doktora başvurulmalı ve gerekli tedavi başlatılmalıdır. Öncelikle ilaç tedavisi ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Ancak ilaç tedavisi başarılı olmazsa cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir.

Peri-Anal Fistül

Peri-anal fistül, anüs bölgesinde sürekli devam eden kaşıntı, nem, ağrı, kokulu akıntı, kızarıklık ve kanamaya yol açan bir anüs hastalığıdır. Bazen bu şikayetlere istemsiz dışkılama da eklenebilir. Bu şikayetlerle doktora başvurulduğunda, doktor muayene ederek hastalığı teşhis edebilir. Ancak bazı durumlarda hastalığın tipini ya da derecesini tespit etmek amacıyla renkli röntgen filmine ihtiyaç duyulabilir. Teşhisi doğru yapmak oldukça önemlidir çünkü bazı durumlarda hastalık, hemoroid, anal fistül ve apseyle karışabilir. Peri-anal fistülde ilaç tedavisi kullanılmaz ve tek tedavi seçeneği operasyondur. Tedavinin kalıcı olması ve hastalığın nüksetmemesi için en doğru cerrahi seçenek total cerrahi eksizyondur. Cerrahi sırasında hastaya bazen lokal, bazen genel anestezi uygulanabilir. Hasta jinekolojik muayene pozisyonu alır ve özel aletler kullanılarak fistül kanalı dışarı çıkarılır. Temiz dokular dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Anal Fissür

Anal fissür, halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Anal kanalın iç kısmında meydana gelen ve dışarıdaki cilt tabakasına kadar uzanan yırtık olarak tanımlanabilir. Bu bölgeyi zorlayan ıkınmalar nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Fissür meydana gelmişse, dışkılama oldukça zor olur ve dışkılama anında makat sıkıldığında yırtık genişleyebilir. Ayrıca, yaşanan ağrılardan kaçınmak için dışkılama geciktirildiğinde dışkı sertleşir ve fissür derinleşebilir. Zamanla kronik bir hale gelen anüs hastalıkları arasında yer alır. Gebelik, bağırsak hastalıkları, travma, kronik ishal, kronik kabızlık, şiddetli ıkınma, anal cerrahi ve genetik yatkınlık tetikleyici etkenler arasındadır. Şikayetler sonucu doktora başvurulduğunda fiziki muayene ile tanı konulabilir. Makat bölgesi ışıklı bir ortamda gözle muayene edilir. Eğer kronikleşme görülmüşse, bölgeye hafif bası uygulanarak anal spazm olasılığı incelenir. Tedavisi genelde ilaç tedavisiyle yapılır. Beslenme ve dışkılama alışkanlıkları değiştirilir ve hastaya sıcak oturma banyosu tavsiye edilir. İlaç tedavisinde lokal ilaçlar, anal pomatlar ve lokal anestezik madde içeren pomatlar kullanılır. Uygulanan tedavilere rağmen başarı sağlanamamışsa cerrahiye başvurulur.

Anal Apse

Anal apse, makat bölgesinde iltihap birikmesi nedeniyle oluşur. İltihap, bölgede irin birikmesine sebep olur. Daha çok makat salgı bezlerinde oluşan iltihap anal apseye yol açar ve zamanla yayılım gösterir. Anal apse ciddi bir anüs hastalığıdır ve acil müdahale edilmesi gerekir. 30-40 yaş aralığında daha fazla görülmekle birlikte her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla rastlanır. Ateş, bölgede şişlik, sıcaklık artışı, kızarıklık, halsizlik, terleme ve makatta iltihap şeklinde akıntıyla kendini belli eder. Kronik ishal, aşırı alkol kullanımı ve kilolu olmak hastalığı tetikleyen etkenlerdir. Tanı genelde fiziksel muayene ile kolaylıkla konulabilir. Bazı durumlarda ise görüntüleme tekniklerine başvurulabilir. Tedavisi genelde cerrahidir. Tedavide amaç, bölgede gelişen semptomları ve enfeksiyonu yok etmektir. Aynı zamanda apsenin istenmeyen bir komplikasyona neden olmasını önlemektir. Cerrahi operasyondan sonra hasta rutin şekilde takibe alınır. Cerrahi sonrası anal apse %10 civarında yeniden oluşabilir. Cerrahi anestezi kullanılarak yapılır. Cerrahi sonrası sıcak oturma banyosu ve antibiyotik tedavisine devam edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ersoy

28 Mayıs 2024 Salı

Anüs hastalıklarından ve halk arasında basur adı verilen hemoroid sorunu yaşıyordum. Ancak 1 hafta önce ameliyat oldu. Ameliyat sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tam düzeldiğini düşünürken tekrardan tuvalet kağıdında kan görmeye başladım. Bu durumun sebebi ne olabilir acaba? Ameliyat olmama rağmen neden bu sorunu tekrardan yaşadım? Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat sonrasında tuvalet kağıdında kan görmek bazen normal olabilir, çünkü iyileşme süreci devam ediyor olabilir. Ancak bu durum sürekli hale gelirse veya ağrı, şişlik gibi başka semptomlar da eşlik ediyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ameliyat sonrası bakımınıza dikkat etmeniz, kabızlıktan kaçınmanız ve lifli gıdalar tüketmeniz önemlidir. Doktorunuz bu durumun nedenini daha iyi belirleyip size uygun tedavi önerilerinde bulunabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anüs Türleri ve Özellikleri

Anüs Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni