anus.gen.tr https://www.anus.gen.tr Anüs, Anüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, anus.gen.tr Thu, 25 Aug 2016 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Anüste Çatlak https://www.anus.gen.tr/anuste-catlak.html Fri, 30 Nov 2018 03:24:31 +0000 Anüste çatlak, ıkınma ve kabızlık gibi sebeplere bağlı olarak anüs etrafında meydana gelen, kanama, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olan yırtılmalardır. Makat rahatsızlıkları kategorisinde basurdan  sonra ço Anüste çatlak, ıkınma ve kabızlık gibi sebeplere bağlı olarak anüs etrafında meydana gelen, kanama, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olan yırtılmalardır. Makat rahatsızlıkları kategorisinde basurdan  sonra çok sık görülen bir hastalıktır. Anüs çatlağı oldukça ağrılı ve sancılı bir makat hastalığıdır. Erkeklerde bayanlara göre daha az görülmektedir. Bunun nedeni ise bayanların hamilelik döneminde hormonal değişikliklerden dolayı yaşadıkları düzensiz dışkılama hareketleridir.

Anüste çatlak neden olur

Aynı hemoroid de olduğu gibi lifli gıdalarla beslenmemek, düzenli olarak meyve yememek kabızlığa neden olmaktadır. Kabızlık sonucunda da anüste çatlak ( anal fissüre) meydana gelmektedir. Bunun yanında yine ishal olmak, çok fazla acı yemek, doğum esnasında çok fazla ıkınmak, şehir değişikliği, ortam değişikliği gibi sebeplerde anüste çatlağa neden olmaktadır.

Anüste çatlak meydana gelirse oluştuğu ilk günden itibaren kanama, kaşıntı ve zamanla ağrı da bu şikayetlerin yanına eklenir. Anüste yırtılmaya sebep olan faktörler arasında bazı enfeksiyonlar, crohn hastalığı, lösemi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve anüs kanseri de oluşturabilir.

Anüste çatlak belirtileri

Makat bölgesinde yanma, kaşıntı, akıntı, şişme, meme, acı ve ağrı gibi şikayetler varsa anüste çatlak meydana gelmiştir. Ayrıca hasta tuvalet sırasında makatını cam parçasıyla kesiyorlarmış gibi hissettiğini belirtir. Tuvaletten sonra ızdıraplı bir şekilde ağrının olması ve anüste çatlak olan bölgede meme görülmesi, hastalığının artık devamlılığının işaretidir. Hasta, eğer bu rahatsızlık için ilaç kullanıyorsa artık ilaçlar ile iyileşmeyeceğini bilmelidir. Tedavide diğer yöntemlerden birini kullanmalıdır.

Anüste çatlak probleminin bir diğer belirtisi de kanama tuvalet kağıdına veya dışkı üzerinde görülerek fark edilir ve kanamanın rengi açık kırmızı şeklindedir.

Anüste çatlak tedavisi

Anüste çatlak tedavisi genelde cerrahi müdahale yapılmadan iyileştirilebilmektedir. Bu problemi yaşayan hastalara genelde ilk bir iki ay ilaçlarla tedavi ve çeşitli kabızlık önleyici besinleri tüketerek kabızlık giderilmeye çalışılır. Sebze ve meyve ile beslenmek, mutlaka kahvaltı yapmak, dışkılama sonrası makat bölgesine sıcak duş uygulamak kabızlık problemini önemli ölçüde azaltır. Kabızlık ortadan kalktığı zaman, tuvalet sırasında anüste duyulan ızdırap dolu ağrı giderek azalmaya başlar. Yani ilk olarak kabızlığının giderilmesi gerekir. Bunun için kabızlığı giderici, dışkı yumuşatıcı önlemler alınması, basur rahatsızlığında olduğu gibi günde bir kaç defa on yada yirmi dakika oturma banyoları yapılması anüste çatlak tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Ağrıyı gidermek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca steroid içeren kremler gibi ilaç tedavileri uygulanır.

Bu yöntemlerle iyileşmeyen anüste çalak rahatsızlığı en sonunda cerrahi müdahale gerektirir. Cerrahi müdahalelerde anüste çatlak şikayeti tamamen yok olmaktadır.

Anüste çatlak müdahalesi denince genel olarak ve yaygın olan süre olarak 5 -10 dakika gibi kısa bir süre alan standart ve basit bir yöntemdir. Makat bölgesine küçük bir kesik atılarak hasarlı olan kasın gevşetilmesi esasına dayanmaktadır. Cerrahi müdahalede başarı yüzde yüzdür. Yan etkisi olarak yok denecek kadar azdır. Ameliyat sonrası nadir bir kanama görülür ve gaz kaçırma problemi meydana gelir. Tam iyileşme birkaç hafta sürebilir. Fakat ağrı ameliyattan sonra birkaç gün içinde yok olur.

Tam iyileşme birkaç hafta alsa da ağrı genellikle birkaç gün içinde yok olur. Hastalar çoğu kez ameliyattan bir hafta sonra yeniden iş ve güçlerine geri dönebilirler.

Cerrahi tedavi uygulanan hastaların yüzde 90'nı tam olarak iyileşmekte ve bir daha rahatsızlık tekrarlamamaktadır. Sebebi olmayan bir nedenden dolayı tekrar tekrarlarsa anüste çatlak hastanın tekrar uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Anüste çatlak tedavisinde]]> Anüs Hastalıkları https://www.anus.gen.tr/anus-hastaliklari.html Sat, 01 Dec 2018 00:19:24 +0000 Anüs hastalıkları, bir diğer adıyla makat, sindirim sisteminin en sonunda bulunan dışkının yapılmasını sağlayan açıklığa verilen addır. Anüsün birinci, görevi dışkılamayı gerçekleştirmektir. Bölgeyi açan ve ka Anüs hastalıkları, bir diğer adıyla makat, sindirim sisteminin en sonunda bulunan dışkının yapılmasını sağlayan açıklığa verilen addır. Anüsün birinci, görevi dışkılamayı gerçekleştirmektir. Bölgeyi açan ve kapatan iç ve dış büzgen kaslar vardır. Bu kaslar açıklık ve kapalılığı kontrol eder. Anüs erkeklerde testis torbasının hemen ardında, kadınlarda ise vajinanın hemen arkasında bulunur.


Anüs hastalıkları bazen çok hafif seyrederken bazen çok ciddi boyutlara ulaşarak yaşamı tehdit edebilir. Anüs hastalıklarında erken tanı ve tedavinin önemi büyüktür.

Anüs hastalıkları

Hemoroid: Tolum arasında çok sık karşılaşılan ve oldukça acı verici bir anüs hastalığıdır. Toplumda bilindik adı basur olan hastalık, çok şiddetli ağrılara yol açabilir. Yaşanan ağrı nedeniyle hasta, tuvalete çıkmaktan, oturup-kalkmaktan oldukça endişe duyar. Hastalık yenilen içilen gıdaların ciddi anlamda etkilenebilecek bir anüs hastalığıdır. Anüste şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma, tahriş ve kanamaya yol açan bir damardan dolayı oluşum gösterir. Alt rektum veya anüste oluşan basınç nedeniyle damarlar genişleyerek dışarı doğru sarkar. Burada basur memeleri oluşur. Ikınma, gebelik, fazla kilo gibi pek çok nedenden dolayı basur oluşabilir.Bunların haricinde devamlı kabızlık, Ağır kaldırmak, 50 yaş üzeri olmak, ters cinsel ilişki, tuvallette uzun süre oturmak, aile içinde basur hastası olmak basur hastalığını tetikleyen etkenlerdir. Basur hayatı ciddi anlamda etkiliyorsa bir doktora başvurulmalı ve gerekli tedavinin başlatılması gerekir. Öncelikli olarak ilaç tedavisi ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Ancak ilaç tedavisi başarılı olmazsa cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir.

Peri-anal fistül: Anüs bölgesinde sürekli devam eden, kaşıntı, nem, ağrı, kokulu akıntı, kızarıklık ve kanamaya yol açan bir anüs hastalığıdır. Bazen bu şikayetlere istemsiz dışkı da eklenebilir. Bu şikayetlerle doktora başvurulduğunda doktor muayene ederek hastalığı teşhis edebilir. Ancak bazı durumlarda hastalığın tipini ya da derecesini tespit etmek amacıyla renkli röntgen filmine ihtiyaç duyulabilir. Teşhisi doğru yapmak oldukça önemlidir. Çünkü bazı durumlarda hastalık, hemoroid, anal fissür ve abseyle karıştırılabilir. Peri-anal fistülde ilaç tedavisi kullanılmaz. Tek tedavi seçeneği operasyondur. Tedavinin kalıcı olması hastalığın nüksetmemesi için en doğru cerrahi seçenek total cerrahi eksizyondur. Cerrahi sırasında hastaya bazen lokal bazen genel anestezi uygulanabilir. Hasta jinekolojik muayene pozisyonu alır ve özel aletler kullanılarak fistül kanalı dışarı çıkarılır. Temiz dokular dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Anal fissür: Halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Anal kanalda meydana gelen ve dışarıdaki cilt tabakasına kadar erişen yırtık olarak tanımlanabilir. Bölgeyi zorlayan ıkınma nedeniyle oluşum gösterdiği bilinmektedir. Fissür meydana gelmişse dışkılama oldukça zor olur. Dışkılama anında makat sıkıldığında yırtık genişleyebilir. Ayrıca yaşanan ağrılardan kaçınmak için dışkılama geciktirildiğinde dışkı sertleşir ve yine fissür derinleşebilir. Zaman geçtikçe kronik bir hal alan anüs hastalıkları arasında yer alır. Gebelik, bağırsak hastalıkları, travma, kronik ishal, kronik kabızlık, şiddetli ıkınma, anal cerrahi, genetik yatkınlık tetikleyici etkenler arasında yer alır. Şikayetler sonucu doktora başvurulduğunda fiziki muayene ile tanı konulabilir. Makat bölgesi ışıklı bir ortam sağlanarak gözle muayene edilir. Eğer kronikleşme görülmüşse bölgeye hafif bası uygulanarak anal spazm olasılığı incelenir. Tedavisi genelde ilaç tedavisiyle yapılır. Beslenme ve dışkılama alışkanlıkları değiştirilir ve hastaya sıcak oturma banyosu tavsiye edilir. İlaç tedavisinde lokal ilaçlar, anal pomadlar ve lokal anestezik madde içerek pomadlar kullanılır. Uygulanan tedavilere rağmen başarı sağlanamamışsa cerrahiye başvurulur.

Anal abse: Makat bölgesinde i]]> Anüs https://www.anus.gen.tr/anus.html Sat, 01 Dec 2018 23:24:37 +0000 Anüs, isim olarak diğer adı makattır. Sindirim sisteminin sonunda yer almaktadır. Dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Kadınlarda ve erkeklerde farklı yerlerdedir. Kadınlarda vajinanın arkasında erkekler Anüs, isim olarak diğer adı makattır. Sindirim sisteminin sonunda yer almaktadır. Dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Kadınlarda ve erkeklerde farklı yerlerdedir. Kadınlarda vajinanın arkasında erkeklerde ise testis torbasının arkasında yer almaktadır. Dışkılar boşaltım esnasında anüs yolu ile vücuttan atılır. Latince olarak halka anlamındaki anüs sözcüğünden gelmektedir. Anüsü  büzgen kaslarımız aracılığı ile denetleriz.  

Yaklaşık olarak 4 cm uzunluğunda olup üst kısmı ile rektuma bağlı olan anüs, 1.5 santimlik üst bölümünde mukoza tabakası anüsün boşluğuna doğru 6-9 adet uzunlamasına çıkıntı şeklindedir. Bu çıkıntılara anal kolumn denir. Her bir kolumnun içinde birer atardamar ve toplardamar  bulunmaktadır. Anüsün 2 adet büzücü kası bulunmaktadır. Bunların tıbbi adı Sfinkter olup İç sfinkter ve dış sfinkter olarak 2'ye ayrılmaktadır. İç sfinkter bağırsak kanalı boyunca bulunan düz kas liflerinin çoğalmaları ile oluşmuştur. İç kaslar istem dışı çalışır. Anüsün 2. kas sistemine ise dış sfinkter adı verilir. Dış sfinkter  Çizgili kas liflerinden oluşur. İstemli bir şekilde kontrol edilebilir. Dış sfinkter dışkılama esnasında anüsü kapalı tutar. Dış sfinkter herhangi bir nedenle zarar gördüğünde, kesildiğinde ya da aksadığında kişi dışkısını tutamaz.

Anüsün vücudumuzdaki görevi sindirim sistemimize almış olduğumuz besinlerin kullanılmayan bölümlerini dışarı atmaktır. Sinir, damar ve kaslardan oluşan oldukça karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde boşaltılmak üzere burada bulunan dışkı kontrol edilir ve dışarı atılır. Anüs ihtiyaca göre açılıp kapanabilen ve bizim kontrolümüzde olan bir sistemden oluşur. Halka şeklindeki 2 adet kas katılaşmış  dışkının  kontrolünü sağlar. Makat bölgesinde yer alan aşırı duyarlı sinirlerimiz sayesinde sıvı, katı ve gaz dışkıları arasında ayırım yapabilir. Boşaltım bir insan hayatı için olmazsa olmaz en hayati işlemdir. Anüs ve anüsle ilgili hastalıklar kişiye hem rahatsızlık verir hem de bu tür hastaları duygusal ve psikolojik bakımdan etkiler. Bu konudan rahatsızlığı olan hastalar sıkıntılarını anlatırken bile büyük ölçüde rahatsızlık duyarlar. Ve çevrenin alay konusu olmaktan çekinirler. Anüs çevresinde oluşabilecek sorunlar hemeroit (halk arasında basur olarak bilinmektedir), tromboz ve anal fissür gibi kişinin güncel yaşamını etkileyebilecek sorunlardır.

Hemeroit yada basur, anüsün çevresini saran kan damarları deri ve mukoza altında pleksüs denen bir ağ meydana getirirler.Bu damarların varis şeklinde genişlemeleri halk arasında basur olarak bilinen hemeroit şikayetlerini meydana getirir. Tedavisi tabi ki vardır. Bazı pomatlar ve antiseptik tozlar kullanılır. Ve çok ilerleyen düzeylerde ise toplardamar şişlikleri operasyonla çıkarılır.

Bu tür  rahatsızlıklarda hastanın kendisi ile aynı sıkıntıyı yaşayan diğer hastalar ile  bilgi ve düşüncelerini paylaşmak kişiyi büyük ölçüde rahatlatır. Hemoroit  sıkıntısı ve şikayeti olmayan kimseler çoğu zaman bunu önemsiz bir konu gibi görüp ciddiye almamaktadırlar. Fakat azımsanamayacak kadar ciddi ve önemli bir konu olup derhal konunun  uzmanı bir hekimle irtibata geçilmelidir. Dışkılama sırasında görülen kanama, yanma ve benzeri semptomlar gayet rahatsız edici  bulgulardır. Anüs çevresindeki sıkıntılar ne kadar fazla ise güncel yasamda bundan o kadar çok etkilenir.  

Anal Fissür, çok hassas olan anal bölgede oluşan küçük bir çatlak bile şiddetli ağrıya, bu ise kaslarda spazma ve kan dolaşımının bozulmasına neden olur. Bu yüzden erken müdahale ile fissürler kendiliğinden iyileşebilir. İyileşmeyen fissürlerde ise olay kronik bir hal alır. Zamanla deride ödem, şişkinlik ve sertleşmeler meydana gelir. Fissür  oluşumunun en önemli nedeni kabızlıktır. Kabızlık dışında bağırsak enfeksiyonları, patlama tarzında ishal, kolit gibi bağırsak hastalıkları da fissür oluşturur. Fissürün en önemli özelliği dışkılama sırasındaki ağrıdır. Diğer belirtisi ise kanamadır. Kanamanın nedeni dışkılama sırasında çatlağın yırtılmasıdır. Fissür tedavisi koruyucu ve cerr]]> Anüste Çatlak Kremi https://www.anus.gen.tr/anuste-catlak-kremi.html Sun, 02 Dec 2018 08:22:30 +0000 Anüste çatlak kremi; Anal fissür hastalığı diğer bir adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan bu kremler, hastalığın sürecinde hasta için kullanması gereken önemli ilaçlardır. Anüste çatlak kremi; Anal fissür hastalığı diğer bir adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan bu kremler, hastalığın sürecinde hasta için kullanması gereken önemli ilaçlardır. Anüs çatlak kremleri Makat rahatsızlığı olan Hemoroid yani basur tedavisinde kullanılan çok sayıda krem vardır. Ama makat çatlağın da yani anüs çatlağın da kullanılan kremler sadece iki adettir. 


Bunlar; 

Anestol Pomad: Anestol pomad içerisindeki uyuşturucunun sayesinde anüste oluşan ağrıyı azaltır ve hastanın olan kişinin daha rahat dışkılamasına yardımcı olur. Krem merhem yapısındadır ve makata sürüldüğünde yağ tabakası bıraktığından dışkılama kolay yapılır. Tercihen kremin uygulanma zamanı tuvaletten öncedir nedeni de belirttiğimiz gibi dışkılama esnasında çatlakların daha fazla zarar görmemesi ve iyileşmesinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Ayrıca sıcak su ile yapılan banyolardan sonrada kremin uygulanması hastanın rahatlamasını sağlamaktadır. 

Rectogesic Krem: Bu kremin Türkiye'de satışı artık yapılmamaktadır. İçeriğindeki Nitrogliserin sayesinde anüste oluşan çatlaktan dolayı artan kasılmalara bağlı anal kanal üzerindeki basıncın düşürülmesine yardımcı olur. Böylelikle anüste çatlak için iyileştirici bir etki yapar. Bu ilaç Türkiye'de varken ve satışta iken eskiden eczacılar tarafından karıştırılarak hazırlanırmış. Ayrıca bu kremi elde etmek yani temin etmek bu yüzden çok zormuş. Kremin tamamen fabrikasyon üretimi işi olması ile kolaylaştırılmıştır. Fakat satış fiyatları çok yüksek olduğundan Türkiye'ye getirilişi zorlaşmıştır. Çünkü hastaların alım gücünün üstünde bir satış fiyatı oluşmuştur. Ayrıca kreme istediği fiyatı uygulayamayacağından ötürü üretici firma bu ilacın ruhsatı almamakta ve resmi olan hastalara satışıyla ilgilenmemektedir. 

Bu şekilde kreme bir fiyat alınsa ülkemizdeki sağlık bakanlığı ilaca onda bir oranında fiyat vereceğinden bu ilacın Türkiye'de satışı yoktur. Rectosic kremle anüsteki çatlağa aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık olarak aynı düzeyde anüste çatlak tedavisinde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler eczanelerde bulunmakta vede kullanılmaktadır. İçeriğinde Nitrogliserin bulunan kremlerin hepsi doktor reçeteli olup eczacı tarafından hazırlanarak satışı gerçekleştirilir. Fakat bu türde yapma ilaç yapan eczacı sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. O yüzden genellikle bulunması zor olduğundan diğer ilaç olan Anestol Pomad kullanımı daha yaygındır.

Anüste Çatlak Kremi kullanılışı;

Değişik şekillerde birçok tarifi olsa da en başarılı sonuç şu şekilde alınır;

Tuvalete oturmadan yakalaşık üç dakika kadar sıcak suya oturulur. Daha sonra kalkarak anüsteki çatlağın olduğu bölgeye Anestol krem sürülür. Yaklaşık üç dakika kadar sonra hasta rahat bir dışkılama yapar ve dışkılama bittiğinde hasta tekrardan üç dakika sıcak suya oturur. Zaman dolduğunda anüs bölgesi iyice kurulanarak, krem anüsün etrafına ve içinde tıpkı bir tabaka olacak şekilde uygulanır. Yani anüsteki çatlağın üzerine direk değilde tamamının üstüne sürülerek çepeçevre kremlenir. Bu tür anüste çatlak rahatsızlığı bulunan kişilerin bilmesi gereken en önemli şey ise ilaç olarak kullanılan kremlerin oluşan çatlağın iyileşmesi için değil, çatlağın iyileşmesini engelleyen ve makatta sürekli olarak oluşan kas kasılmalarının düzeltilmesine yardımcı olmasıdır. 
]]>
Anüs Bölgesi https://www.anus.gen.tr/anus-bolgesi.html Mon, 03 Dec 2018 03:20:48 +0000 Anüs bölgesi, sindirim sistemi sonucu ve dışkılamanın yapıldığı yerdir. Anüs, erkeklerde testis torbasının arkasında, kadınlarda ise vajinanın arkasında yer alır. Anüs bölgesinde inatçı, can sıkıcı olan genellikle kro Anüs bölgesi, sindirim sistemi sonucu ve dışkılamanın yapıldığı yerdir. Anüs, erkeklerde testis torbasının arkasında, kadınlarda ise vajinanın arkasında yer alır. Anüs bölgesinde inatçı, can sıkıcı olan genellikle kronik bir rahatsızlık olan kaşıntı, öyle ki bazı hastalar psikiyatriye gönderilirler kıl kurdu gibi parazitler deri hastalıklarına bağlı olarak geliştiğinde çözümü kolaydır. Bu sorunlar halledildiğinde kaşıntılar ortadan kalkar. Anüs bölgesinde oluşan hastalıklardan dolayı, yerleşim yeri itibariyle hastalar doktora gitmekten çekinirler. Zinhar hasta kadınlar erkek doktorlara gitmekten çekindikleri gibi bayan doktor arayışı içinde kalırlar. Hastalar çok ağrılı olduğunda bile hekime başvururlar ama tam anlamıyla anüs bölgesini göstermekten çekinip ilaç yazılmasını isterler. Oluşacak kronik hastalık teşhisinde geç kalındığında, tedavi başarısının az olmasına sebebiyet verebilir. 

Anüs bölgesi hastalıkların belirtileri
 • Dışkısı olmamasına rağmen varmış gibi hissetme.
 • Makatta ağrılar meydana gelir. 
 • Dışkılama alışkanlığının değişmeye uğraması
 • Anüs bölgesinde şişliklerin oluşması
 • Dışkıların kaçması 
 • Makatta kaşıntıların oluşması
 • Anüs bölgesinde yanma
 • Anüs bölgesinde kıl dönmesi
 • Kanama, iltihap, kötü koku
Bu belirtilerin bazıları birlikte görülebilir. 
 
Anüs bölgesi hastalıkları için hangi doktor tercih edilmeli
Her ne kadar dahiliye (iç hastalıklar) bölümü bu hastalıklara baksa da yeterli olamamaktadır. O yüzden genel cerrah uzmanlarından yardım alınması gerekir. Bu bölümde kesinlikle Proktoloji uzmanları tercih edilmelidir. Proktoloji  bölümünün uzmanları anüs bölgesinde oluşabilecek hastalıklarda ve ameliyat gerektiğinde işine yoğunlaşabilen, diğerlerinden daha tecrübeli oldukları söylenir. Randevu alınacağı zaman proktoloji uzmanı olmasına özen göstermeliyiz.

Anüs bölgesi nasıl muayene yapılır
Sürekli tekrarlanan "erken teşhis" kelimesinin geri planda kaldığını söyleyebiliriz. İnsanlar bu hastalıkların şikayetlerinden geldiklerinde genellikle hep geç kalmışlar. Hekimler çoğu zaman hastalarını dinlemeden makat bölgesini görmek istiyorlar. Doktorun yardımcısı hastayı cerrahi odaya almakta ve üzerinin çıkarmasını istemektedir. Hasta kişi gerekli pozisyonu aldıktan sonra üzeri örtülür ve 10-15 cm açık alan bırakılır. Muayene uzun sürmeyecektir en fazla 4-5 dk sürer. Anüs bölgesinde sık görülen kıl dönmesi muayenesi kısa sürmektedir. Bazı hastalıklar da iç kısımda olduğundan anoskop uygulamasına gidilebilir.

Anüs bölgesinde oluşabilecek hastalıklardan korunmak için dikkat edilecek hususlar
 • Dar iç çamaşırlardan ve giysilerden kaçınmalıyız.
 • Dengeli beslenilmeli, meyve ve sebze açısından bol vitaminli gıdalar tercih edilmelidir.
 • Kaldıramayacağımız yüklerinde kendimizi zorlamamalıyız.
 • Bol su içmeliyiz. Sabahları aç karna ve yemekten önce bir bardak su içilmeli. Günde 2-2.5 su tüketilmelidir ve bunu alışkanlık haline getirmek gerekir.
 • Kabız ve ishal olmamaya dikkat edilmelidir. Tuvaleti yaptıktan sonra ılık su ile yıkanmalı ve tuvalet kağıdıyla kurutulmalıdır. 
 • Temizliğe ve kişisel temizliğe özen göstermeliyiz. Sabahları aç karna su içilmeli ve tuvalete gitme alışkanlığı kazanılmalıdır. Tuvaletimiz geldiği zaman ertelememeliyiz. 
]]>
Anüs Ağrısı https://www.anus.gen.tr/anus-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 00:02:58 +0000 Anüs ağrısı, ağrıların birçok sinir uçları perianal dediğimiz anüs çevresinde birleşmesi sonucu ağrılara sebep olur.  Anüsün ağrımasına neden olan durumlar genellik korkutucu kanamalara neden olur. Nadir olsa da anüs ağ Anüs ağrısı, ağrıların birçok sinir uçları perianal dediğimiz anüs çevresinde birleşmesi sonucu ağrılara sebep olur.  Anüsün ağrımasına neden olan durumlar genellik korkutucu kanamalara neden olur. Nadir olsa da anüs ağrıları kanser gibi hastalıklar görülür. Anüs ağrısı çoğu kez kolaylıkla teşhis edilebilir. Sıcak suyla ve ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Çok rahatsızlık vermesi sonucu muhakkak bir hekime başvurmak gerekir. Anüs bölgesinde meydana gelen ağrılar çoğu zaman önemsemiyoruz. Zaman ilerledikçe hastalığın ciddiyeti artmakta ve bu bizim için işkence haline gelmektedir. Anüs ağrıları oluşup şiddetlendiğinde neler yapabileceğimiz ve kime başvuracağımız nasıl tedavi olacağımızı aşağıda belirtilen şekilde yapılmalıdır. 

Ne zaman hekime başvurulmalı
 • Baş ağrısı ve bayılma hissi oluşup devam ettiğinde ve kanama varsa durmuyorsa muhakkak başvurulmalıdır.
 • Titreme, ateş veya anüs akıntısının gittikçe kötüleşmesi durumunda başvurulmalıdır.
 • Evde yapılan tedavi sonucu iyileşme olmazsa başvurulur. 
 • Olgunlaşma evresinde anüs bölgesinde kanamalar meydana gelirse hekime başvurulmalıdır. Çünkü olgunlaşma döneminde kanser riski gibi hastalıklar meydana gelebilir.
Anüs ağrısı nasıl oluşur
 • Anüs çatlakları
 • Kalın bağırsakların alt kısmında ve anüste toplardamarın fazla açılmasıyla oluşan varisler.
 • Sertleşmiş dışkı
 • Anüste yaralanma
 • Sivri maddelerin üzerinde oturma 
 • Anüs bölgesinde kaşıntıların meydana gelmesi sonucu bilinçsizce kaşınarak yaralanmalara sebep olmak.
 • Dışkılama sırasında dış anüs kası gevşememesi sonucunda ters etki yapar bu da ağrıya neden olur.
 • Cinsel ilişkiler (anal yolla)
 • Kıl dönmesi
Anüs ağrısı tedavisi
 • Kabızlığı gidermek, Ağrıların iyileşmemesinin büyük nedenlerinden biridir. Bundan kurtulmak için bol bol su ve sıvı içecekler kullanılmalıdır. 
 • Tuvalet ihtiyacı olduğu zaman bekletilmemeli ve hemen gidilmelidir.
 • Tuvalet kağıtları kullanırken, silerek değil de hafif dokunuşlarla temizlik yapılmalıdır.
 • Sıcak suda oturulmalıdır. 
 • Doktordan cilt ve kas gevşetici kremler temin etmeliyiz.
]]>
Anüste Et Parçası https://www.anus.gen.tr/anuste-et-parcasi.html Tue, 04 Dec 2018 09:59:10 +0000 Anüste et parçası, Genellikle bayanlarda görülen bir durumdur. Bununda en büyük sebebi doğum yapan kadınlarda görülüyor olmasıdır. Doğum yapan kadınların hemen hemen hepsinde anüste et parçası olmaktadır. Bu durumun doğu Anüste et parçası, Genellikle bayanlarda görülen bir durumdur. Bununda en büyük sebebi doğum yapan kadınlarda görülüyor olmasıdır. Doğum yapan kadınların hemen hemen hepsinde anüste et parçası olmaktadır. Bu durumun doğum yapan kadınların normal doğum esnasında ıkınma işleminden ötürü olmasından kaynaklanır. Bundan dolayıda makatta yerleşen et parçası doğum sonrası sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu oluşan anüste et parçasına tıp dilinde hemoroid veya basur denilmektedir. Kadınlarda kabızlık ve doğum sonrasında oluşan bu sorun oldukça ağrılı ve kanamaları olarak meydana gelir. 

Anüste et parçası, her kadında iki şekilde görülür. Biri makat içerisinde diğeri ise makat dışındadır. Makat dışında oluşan anüste et parçaları elle yoklama yolu ile tutulabilir ve hissedilebilir. Kanamalı anüste et parçaları durumlarında ise tuvalet ihtiyacını giderme esnasında çıkan gaita ile beraber gözlemlenebilir. Bu durumun fark edilmesi ile yaşanan stresten ötürü doktora gitme ihtiyacı hissedersiniz. Et parçası makatta oluşmuş ise herhangi bir ilaç tedavisi ile geçme şansı yoktur. Ayrıca bu oluşan et parçası iki şekilde gruplara ayrılır. Bu gruplar dişi ve erkek olmak üzere, genelde dişi olanı kendiliğinden çoğalma gösteren bir yapıya sahiptir. Yani makatın meme yanında üç dört veya daha fazla şekilde çoğalması görülmektedir. Erkek olan anüste et parçaları ise genelde tek bir tane olmakla beraber çoğalma olayı yoktur. Kadınlarda bahsettiğimiz nedenlerden gerçekleşen anüste et parçası erkeklerde sadece ıkınmadan kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle erkek hastaların bu tür anüste et parçası sorunları pek fazla dillendirilmez makat bölümünde olması bu durumun gizlenmesine ve yok sayılmasına neden olmaktadır. Çok ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece hiçbir şekilde doktora gitmezler. Genel olarak bakıldığında anüste et parçası sorunları erkeklerden çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Anüste et parçası durumlarının hekim muayenesi ile belirlenmesi ve gerek görüldüğü durumlarda ameliyat ile alınarak ortadan kaldırılması gerekir. Yalnız ameliyat ile alınan bu et parçalarının yeniden oluşma riski her zaman vardır. 

Anüste et parçasının tedavisi

Bu et parçasının ilaçlar ile bir tedavi yoktur. Sadece yaşanılan ağrı ve şiddetli sancıların önüne geçilebilir. Ama oluşan meme parçasının ortadan kalkma işlemi olmaz. Anüste oluşan et parçasının belirginleşmesi ile kaşıntı ve yanma hissiyatında artış meydana gelir. Bu durum hastayı oldukça rahatsız edeceğinden ötürü geçici olarak hastanın bu ayrı ve yanmalardan kurtulması için uyuşturma ve kasları gevşetmeye yarayan ilaçlar kullanılabilir. Anüste oluşan et parçası dışarıda ve meme haline gelmiş ve elle tutuluyor ise, yada kanamaya neden oluyor ise hekim ameliyat ile alınmasına karar verebilir. Bu tip hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaz ve yapılacak geçici ılık su duşları ile hasta ameliyat gününe kadar rahatlatılarak bekletilir. 

Anüste et parçası ameliyatı

Ameliyatın gerçekleşmesinden bir gün önce hastaya ishal ilacı verilerek bağırsaklarının boşaltılması sağlanır. Bir gece önceden hastanın evde bu ilacı içerek bağırsaklarını evde boşaltması ve yeniden besin almaması sağlanarak ameliyata hazır hale getirilir. Yapılacak bu işlem ameliyat sonrası dönem için çok önemli bir ayrıntıdır. Hastanın ameliyattan önce son altı saatte besin almamış olması gerekir. Anestezi yöntemi ile uyutulan hastanın ameliyatı gerçekleştirilerek sarkan meme alınır ve makatta oluşan açıklık dikilerek kapatılır. Makat halka genişliği yeniden düzenlenerek yapılır ve makat arasına vazelinli tampon koyarak ameliyat sonlandırılır. Ortalama yarım saat ile bir saat arasında süren ameliyat bitiminde hasta bir iki saat içerisinde kendisine gelir. Sadece sıvı gıdalar verilerek hastanın hastanede bir gece kalması sağlanır ve ertesi gün taburcu edilir. Hasta beslenme alışkanlığı ile bilgilendirilir ve kabız olmayacak şekilde besin tüketmesi yapması]]> Anüs Kanaması https://www.anus.gen.tr/anus-kanamasi.html Tue, 04 Dec 2018 11:04:29 +0000 Anüs kanaması, anüs sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı yere verilen addır. Diğer adı makat olan anüs bölgesinde bazı şikayetler (ağrı, kanama, kaşıntı, yanma) görülebilir. Bu şikayetler baz Anüs kanaması, anüs sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı yere verilen addır. Diğer adı makat olan anüs bölgesinde bazı şikayetler (ağrı, kanama, kaşıntı, yanma) görülebilir. Bu şikayetler bazen kendiliğinden iyileşebilir ve tehlike arz etmez. Ancak bazı durumlarda ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu şikayetler arasında en ciddiye alınması gereken anüs kanamasıdır. böyle bir durumda şikayet önemsenmeli ve genel cerrahi bölümünde makat hastalıkları (proktoloji) uzman doktoruna gidilmelidir. Anüs kanamasına neden olan belli başlı nedenleri şöyle sıralayabiliriz.
 • Makat (anüs) çatlağı: Anüste meydana gelen kanamaların bazıları anüste oluşan çatlaklardan (yırtılmalar) kaynaklanır. Bunun oluşma sebebi kabızlıkla birlikte gelen zorlanmalar, yada çok katı gıdalar tüketilmesine bağlı olarak dışkının çok sert olması gibi sebeplerdir. Bu gibi durumlarda anüs boşaltım esnasında yırtılır ve sonuç olarak bir kaç damla şeklinde kanama söz konusu olabilir. Tedavisi botoks ile anal fissür yada ameliyat olabilir.
 • Hemoroid: Toplumda en çok görülen anüs kanaması nedenlerindendir. Hemoroid (basur) kadınlarda ve erkeklerde sosyal yaşamı çok olumsuz etkileyen ileriki aşamalarında oldukça ağrılı geçebilen bir sağlık sorunudur. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Yine kabızlık ve zorlanmayla oluşabilen bir hastalık olup, dışkılama sırasında taze kan akışı şeklinde görülmektedir. Tedavisi, ilk ortaya çıktığında (yeni başlamış ise) çeşitli krem ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Ancak kanama varsa ve oluşmuş bir basur memesi söz konusu ise lazer ile tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez ise kanamalar devam eder ve kişide kansızlık sorunu da yaşanabilir.
 • Makat yada barsak kanseri: Anüste ki kanamaların nedeni maalesef barsak yada makat kanseri habercisi de olabilmektedir. Kanamalar sık sık oluyor ve artıyorsa ve bu duruma bir de ciddi ağrılar eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmana (makat hastalıkları) gidilmesi gerekmektedir. Çünkü sebebi makat kanseri yada kalın barsak kanseri olabilir. 
 • Ters ilişki yada makata sert cisimler sokulması: Anüste meydana gelen kanamaların nedeni her zaman hastalık olmayabiliyor. Bu durum kişilerin cinsel yaşamları ile de alakalı olabilir. Bunların başında da yine ters ilişki sonrası (zorlanma) kanama oluşması ihtimali gelmektedir. 
 •  Anal dermatit (mayasıl): Bu durum anüsün içinde değilde çevresinde oluşan kanamalardır. Kanamanın sebebi ise anal dermatit (makatta kaşıntı) kaynaklıdır. Yine bir uzman doktora gidilerek uygun tedavi şekli belirlenebilir.
 • Kolitis ülseroza: Çok rastlanmayan sebepler arasındadır, ama ciddi kanamalara da neden olabilmektedir. Barsağın iç yüzeyinde meydana gelen sıyrılma veya tahribat sonucu oluşan kanamalardır.
 • Anüs ve barsak polipleri: Yine seyrek rastlanan anüs kanaması durumlarından dır. Barsak ta oluşan et beni benzeri çıkıntılardan dolayı kanama olabilir.   
Anüsten kan gelmesi, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Her ne kadar sıradan gibi görünse de riske atmayıp tahlil yaptırmakta fayda vardır. Sıradan gaita mikroskobisi hemen hemen her sağlık kuruluşunda yapılabilmekle beraber hekim tarafından gerek görünmesi halinde kolonoskopi ya da rektoskopi yapılarak daha ciddi hastalıkların teşhisi sağlanabilir. 
]]>
Anüs Yırtılması https://www.anus.gen.tr/anus-yirtilmasi.html Wed, 05 Dec 2018 04:05:30 +0000 Anüs Yırtılması, Anüs iç yüzey derisinde çatlama şeklinde meydana gelen yaralanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Kadınlarda daha çok rastlanır. İnsan bedeninde en çok hastalığın görüldüğ
Anüs Yırtılması, Anüs iç yüzey derisinde çatlama şeklinde meydana gelen yaralanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Kadınlarda daha çok rastlanır. İnsan bedeninde en çok hastalığın görüldüğü yer anüs kısmı olup, onlardan biride halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinen Anal Fissur problemidir. Büyük abdest esnasında insana dayanılmaz acı yaşatan bu sorunun erken tedavisi çok önemlidir. Geç kalınması durumunda ise kronik duruma gelecek ve daha zorlaşacaktır. Makat yırtılması anüs hastalıkları içerisinde ikinci sırada görülen bir hastalıktır. Makat çatlağı olarak da bilinir. Proctolojik hastalıklar arasında en fazla acı veren hastalıktır. Başlangıçta dışkılarken cam kırıkları çiziyor hissi verir, tedavi de geç kalınırsa dışkılama sonrası saatlerce süren kasılma şeklinde devam eden bir ağrı eklenir.
 
Anüs Yırtılması, Neden Olur
 • En büyük sebep sert dışkı yani kabız olmak
 •  Amipli dizanteri
 •  Sık tuvalete gitmek 
 • Yoğun ishal
 • Yaralanmalar
Anüs Yırtılması Tedavisi Nasıl Yapılır İlk 1-2 haftalık zamanda bölgesel uyuşukluk yapan ve anal kasları yumuşatan ilaçlar yüzde 30-40 oranında iyileşme sağlayabilir. Kabız olunması halinde tekrar ihtimali büyüktür. İlaçlarla 1-2 hafta içinde iyileşme olmadı ise  ilaçlarla zaman kaybetmek yerine daha etkili yöntemlere başvurulmalıdır.
]]> Anüste Sivilce https://www.anus.gen.tr/anuste-sivilce.html Wed, 05 Dec 2018 23:38:22 +0000 Anüste Sivilce, Makatta sivilce olması sık sık rastlanan bir durum değildir fakat olduğunda da hassas bölge olması nedeniyle ağrılı olur. Anüste sivilce olmasının en sık nedeni bölgedeki kıl köklerinin dibinde iltihapla Anüste Sivilce, Makatta sivilce olması sık sık rastlanan bir durum değildir fakat olduğunda da hassas bölge olması nedeniyle ağrılı olur. Anüste sivilce olmasının en sık nedeni bölgedeki kıl köklerinin dibinde iltihaplanma olmasıdır ama aslında temel sorun kıl kökü iltihabı (fronkülit )dır. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken konu var olan sorunun apse (peri anal apse) olması olsılıktır. Makat bölgesi apsesi hızla ilerlediği için en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Apse proctoloji uzman doktoru tarafından tedavi edilmezse kendi kendine patlar ve çok daha zor tedavi gerektiren fistül hastalığına dönüşebilir.

Anüste sivilce neden çıkar
 •  Kıl dibine mikrop geçmesi
 •  Küçük yağ bezlerinde  iltihaplanma olması
 •  Travma sonucu oluşan yaralanmalar
 •  Cilt bütünlüğünün bozulması 
Anüste sivilce Bulguları
 • Acı (orta düzeydedir)
 • Küçük şişlikler
 • Ağrı (apseleşmeye başladığını gösterir)
 • Pis koku
 • Kaşıntı
 • Akıntı
 • Kızarıklık 
Anüste sivilceye benzer hastalıklar 
 • Kondilom (siğil) 
 • Anal apse 
 • Kıl dönmesi
 • Pıhtı toplanması 
 • Mayasıl 
 • Alerjik durumlar 
Anüste sivilce tedavisi: Apse olmadığından emin olduktan sonra, ki bu konuda yapılması gereken en doru şey makat hastalıkları uzmanına muayene olmak gerekir. Geniş spektrumlu, antibiyotik alınması çoğu zaman yeterli olmaktadır.
]]>
Anüs Kanseri https://www.anus.gen.tr/anus-kanseri.html Thu, 06 Dec 2018 17:53:48 +0000 Anüs kanseri: Anüs bağırsakların dışarıya açıldığı büyük apdestin yapıldığı organdır. Halk arasında makat olarak bilinir. Esasında anüs çok karmaşık sinir ve kas yapılarından meydana gelen çok fonksiyonel bir organ Anüs kanseri: Anüs bağırsakların dışarıya açıldığı büyük apdestin yapıldığı organdır. Halk arasında makat olarak bilinir. Esasında anüs çok karmaşık sinir ve kas yapılarından meydana gelen çok fonksiyonel bir organdır. Anüsten içeri girildiği zaman ortalamak 4 cm’lik bir bölüme  anal kanal denilmektedir. Anal kanalın ilk 2 cm’lik bölümünü  içeriye doğru incelerek devam eden deri sarar. Bu bölgeye makat yani anüs denir. Son 2 cm’lik bölümde ise bağırsak duvarı bulunmaktadır. Bu bölgeye de anal kanal ismi verilir. Anal kanalı ortadan ikiye ayıran girintili çıkıntılı sınıra dadişli çizgi (dentat çizgi) ismiverilmektedir. Bu iki bölge farklı hücrelerden meydana geldiği için gelişen kanserler farklı tipte olurlar ve tedavileri de farklılık içerir. Dolayısı ile anal bölge tümörleri anüs çevresi ve anal kanal tümörleri olarak iki gruba ayrılır.

 Risk Faktörleri: Anüs kanserine sebep olan başlıca faktörler; Rahim ağzı kanserine de neden olan ve anüs ve çevresinde siğiller yapan HPV adlı virüs enfeksiyonu, anüs yoluyla cinsel ilişki (hem kadın, hem de erkeklerde),sigara, çok eşlilik, AIDS hastalığı ve benzeri nedenlerle bağışıklık sisteminin zayıflamasıı, ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır.

 Belirtiler: Anüs çevresinde hızla büyüyen üzeri düzensiz yapıda tümör varlığı, siğilin veya çok sayıdaki siğillerden birinin süratle büyümeye başlaması, büyük abdestin kalem şeklinde incelmesi veya dışkılama sırasında kanama gelmesidir. Tanı: Parmakla kontrolde ele kitle gelmesi, anaskop adı verilen boru ile makat muayenesi esnasında kitleden alınan parçanın mikroskop altında incelenmesi ile belirlenir.

Anüs KanseriAnüs Kanseri:Tedavi: İlk tedaviye başlama Nigro protokolü adı verilen ilaç (kemoterapi) ve ışın (radyoterapi) uygulaması ile yapılır. Tümörlerin % 80’den fazlası bu yolla tedaviye cevap verir. Tedaviye cevap vermeyen yada tekrar eden hastalıkta radikal cerrahi yani makatla birlikte barsağın alt kısmının çıkarılarak geri kalan bağırsağın karna bağlanması  gerekir. Kasık bölgesi lenf bezlerinin hastalığa yakalanması hastalığın ileri seviyede olduğunu gösterir. 
]]>
Anüste Kaşıntı Ve Yanma https://www.anus.gen.tr/anuste-kasinti-ve-yanma.html Thu, 06 Dec 2018 18:13:59 +0000 Anüste Kaşıntı Ve Yanma, günümüzde bir çok insanın  karşılaştığı rahatsız edici bir durumdur. Günlük hayatın aksamasına hatta kişinin sosyal hayatının sıkıntıya uğramasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Anüste Anüste Kaşıntı Ve Yanma, günümüzde bir çok insanın  karşılaştığı rahatsız edici bir durumdur. Günlük hayatın aksamasına hatta kişinin sosyal hayatının sıkıntıya uğramasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Anüste yanma ve kaşıntının bir çok sebebi olabilir. Bunlar genellikle oturma bozuklukları veya beslenme ile alakalı olabileceği gibi bazı enfeksiyonlara bağlı olarak da gelişebilir. Kişisel hijyenin ve temizliğin de önemli olduğu bu durumlarda semptomatik tedaviler genellikle tedavi edici olarak işe yarar.

Anüste Kaşıntı ve Yanma Sebepleri:

Hemoroid (Basur): Genellikle sürekli oturarak çalışan kişilerde görülen bir hastalıktır. Anüs bölgesinde meme benzeri el ile hissedilebilen et çıkıntıları ile kendini belli eder. Tedavi edilmez ise anüste kaşıntı yanma hatta dışkılama sonrasında şiddetli ağrı ve kanama görülebilir. Hemoroidin ilk safhalarında harici yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün iken ilerlemesi halinde cerrahi müdahale gerekebilir. Hemoroid özellikle normal yolla doğum yapan kadınlarda ya da sürekli kabızlık yaşayan insanlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır.

Mantar Enfeksiyonları: Mantar oluşumuna bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Anüste kaşıntı ve yanmanın yanında ekşi kokulu peynir benzeri akıntılara ve beyaz renk oluşumlarına sebep olur. Tedavisi oral yoldan ve bölgesel olarak antifungal ilaçlar ile yapılır. Mantar enfeksiyonları genellikle tekrarlayabilen hastalıklardır. Bölgesel ph'a dikkat etmek ve hijyene önem vermek gerekir.

Mayasıl: Mantar enfeksiyonlarına benzeyen bir hastalıktır. Anüs civarında aşırı kuruma pullanma kötü kokulu akıntılar ile kendini gösterir. Aşırı yanma ve kaşıntıya sebep olur. Tedavisi bölgesel olarak yapılır.

Anüste Kaşıntı Ve YanmaYeterli Hijyen Sağlanmaması: Anüs bölgesinde oluşan aşırı kaşıntı ve yanma durumu bazen sadece hijyen sorunları sebebi ile de gelişebilir. Özellikle bölgenin tüylü kalması ya da yanlış epilasyon yöntemleri kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir. Anüs bölgesinin nemli bırakılması hem bir çok enfeksiyona davetiye çıkaracak hem de kaşıntı ve yanmaya sebep olacaktır. Uygun temizleme ürünleri ile her tuvalet sonrası temizliğin yapılması şarttır.

Anüste kaşıntı ve yanma, kısa vadede gereken hijyen ve temizlik sağlanırsa ortadan kalkabilen bir durumdur. Uzun süre devam eden kaşıntı ve yanma problemleri için mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmakta fayda vardır. Cinsel yolla bulaşabilen bir çok hastalığın da belirtileri arasında anüste yanma ve kaşıntı sayılabileceği için riske atmamakta fayda vardır.
]]>
Anüste Yanma https://www.anus.gen.tr/anuste-yanma.html Fri, 07 Dec 2018 12:49:37 +0000 Anüste yanma, nedeni, anüsün iç yüzeyini örten mukozanın hasar görmüş olmasıdır. Genellikle yanmanın yanında kaşıntı ve ağrıda olmaktadır. Bazen bu yakınmalar cinsel organa ve kasık bölgesine de yayılabilir. Anüste ya Anüste yanma, nedeni, anüsün iç yüzeyini örten mukozanın hasar görmüş olmasıdır. Genellikle yanmanın yanında kaşıntı ve ağrıda olmaktadır. Bazen bu yakınmalar cinsel organa ve kasık bölgesine de yayılabilir. Anüste yanma erkeklerde daha çok görülen bir durumdur.

Anüste yanma nedenleri: 
 • Aşırı temizlik cildin koruma tabakasını bozmaktadır. 
 • Sentetik iç çamaşırları giymek.
 • Dar giysiler giymek, cildin hava almasınına engel olmaktadır.
 • Sert ve fazla kaşımak.
 • Yoğun ishal.
 • Bazı tüketilen gıdalar da anüste yanmaya sebep olmaktadır. Bunlardan bazıları; domates, patlıcan, turşu, çikolata, kahve, bazı baharatlar, aşırı acı tüketimi, bira ve şarap gibi mayalı içecekler.
 • Sık yaşanılan kabızlık sorunu.
 • Anüste yırtık oluşması.
 • Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak veya anüsü gereğinden fazla silerek tahriş etmek.
Anüste yanmayı azaltmak için neler yapılabilir
 • Anüste yanmaya neden olan gıdalardan uzak durmak.
 • Rahat giysiler giymek ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek.
 • Anüs bölgesine şampuan, sabun gibi temizlik malzemelerinin temasından kaçınmak.
 • Anüs bölgesini darbeden korumak gerekir.
 • Anüs bölgesini sabah ve akşam ılık su ile yıkamak. Bu şekilde anüsü, ter ve dışkı artıklarından temizlemiş olursunuz.
 • Yüksek lifli besinler tüketmek, dışkının rahat çıkmasını sağlayacağından makat yanmasını azaltır.
Anüste YanmaAnüs yanmasının tedavisi:

Öncelikle anüste yanmanın nedeni tespit edilmelidir. Anüste çatlak tespit edilmiş ise, ameliyatla ya da botox ile tedavi edilebilir. Amip ve benzeri hastalık tespit edilmişse, doktorun verdiği uygun ilaçlarla hasta bu sorundan kurtulabilir. Anüste sıyrılma sorunu varsa, kortizonlu kremler faydalı olacaktır. Fakat kortizonlu kremler uzun süre kullanılmamalıdır. Bunun nedeniz cildin yapısını bozmaktadır. Doktorun verdiği ilaçlar dışında farklı bir ilaç veya bitkisel tedaviler kullanılmamalıdır. Bunun yanında kullanılan ilaçlar şikayetleri azaltabilir, tedavinin yarım kalmaması için verilen ilaçları 6 hafta devam edilmelidir. Eğer anüste yanma ve kaşıntı sorunu tedavi edilmezse, bu bölgede ciddi enfeksiyona yol açarak, pelvik sepsis veya  anal sepsis adı verilen makat bölgesinden kana yayılan ve kişinin yaşamını tehdit altına alan enfeksiyona görülebilir.
]]>
Bebeklerde Anüste Çatlak https://www.anus.gen.tr/bebeklerde-anuste-catlak.html Fri, 07 Dec 2018 20:04:25 +0000 Bebeklerde anüste çatlak, Anal fissür bebeklerde kabızlığın ve rektal kanamanın en önemli nedenlerindendir. Kalın bağırsağın son kısmının deriyle birleştiği yer olan anüs, özellikle bebeklerde çok kolay bir şekilde Bebeklerde anüste çatlak, Anal fissür bebeklerde kabızlığın ve rektal kanamanın en önemli nedenlerindendir. Kalın bağırsağın son kısmının deriyle birleştiği yer olan anüs, özellikle bebeklerde çok kolay bir şekilde zedelenebilmektedir. Başta dışkının katılaşması olmak üzere bazı etmenler bebeklerde anüste çatlak oluşmasına yol açabilmektedir. Bebeklerde anüste çatlak yüzeysel yada derin olabilir. Yüzeysel anal fissür genel olarak 1 tane olur. Bebeklerde anüste çatlak eğer yüzeysel ise tedaviye kısa sürede yanıt verir. Eğer bebeklerde anüste çatlak derin ise yırtık daha derin dokulara doğru ilerler ve beraberinde ağrı, anal spazm da vardır. Derin anal fissür zamanında tedavi edilmez ise ve neden olan etmenler ortadan kaldırılmazsa bu bölgede oluşan zedelenme başka sorunlara yol açabilir. 

Bebeklerde anüste çatlak nedenleri,
 • Kabızlık, Bebeklik çağında görülen bu rahatsızlığın en önemli nedeni dışkının katılaşması dır. Anne sütünün dışkıyı yumuşak tutma özelliği nedeni ile anne sütü ile beslenen bebeklerde anüste çatlak görülmez. Mama kullanımı ile birlikte dışkıda katılaşma görülebilir ve bebeklerde anüste çatlak oluşabilir. Aynı şekilde ek gıdaya geçildiğinde de dışkıda sertlik ve kabızlık buna neden olabilir. Bu hastalarda oluşan bebeklerde anüste çatlak genellikle derindir ve birden fazla çatlak görülebilir. 
 • İsal, Bebeklerde anüste çatlak sadece kabızlıktan oluşmaz. Aynı zamanda uzun süren ishallerde anal fissür oluşturabilir. 
 • Demir ilaçları, Son zamanlarda sıklıkla kullanılan demir ilaçları bazı bebeklerde anüste çatlağa yol açabilmektedir. 
 • Dış etkenler, Yukarıda saydığımız bebeklerde anüste çatlak nedenleri dışında bebeklere sık sık fitil uygulaması, darlık olduğu gerekçesiyle parmak yada özel bujiler ile yapılan gençleşme girişimleri neden olmaktadır. Bu sebeple bebeklerde ihtiyaç olmadıkça anüs yoluyla her hangi bir girişim yapılmamalıdır. Aynı zamanda çok ender olmakla birlikte bazı bağırsak hastalıkları da anal fissür nedeni olabilir. 
Bebeklerde Anüste ÇatlakBebeklerde anüste çatlak teşhis ve tedavi, Bebeklerde görülen bu rahatsızlığın başlıca 2 bulgusu vardır. 1.si dışkılama sırasında ağrı 2.si dışkılama sırasında kanamadır. Bebeklerde anüste çatlak nedeniyle oluşan ağrı küçük çocuklarda dışkılama sırasında ağlamaya, büyük çocuklarda ise ağrı oluşacağı korkusu ise dışkı tutmaya neden olur. Ebeveynlerin yemekten sonra bağırsak hareketleri nedeniyle kendini tutmaya çalışan çocuklarını iyi gözlemlemeleri gerekir. Böylesi bir durumda bir süre sonra dışkı daha katılaşır ve problem oluşturur. 2. neden olan anal fissür kanamasında ise kan açık kırmızı renkte olur. Bebeklerde anüste çatlak nedeniyle oluşan kan, bebeklerde bezdeki kaka içinde daha büyük çocuklarda ise dışkıya sürülmüş çizgi şeklinde olur. Bebeklerin altlarını temizlerken kan kağıt yada beze bulaşır. Bu dışkının oluşturduğu zedelenmeye bağlı olduğundan dışkılama bittikten sonra kanama çok az daha devam edebilir. Bebeklerde anüste çatlak tedavisi 2 şekilde yapılır. İlk olarak var olan bulguları ve şikayetleri ortadan kaldırılacak ilaç tedavisi uygulamasıdır. 2. tedavi şeklide bebeklerde anüste çatlak neden olan sebepleri ortadan kaldırılmasını yönelik bir uygulamadır. Oluşan ağrıyı önlemek için lokal anestezik pomadlar kullanılır. Bu şekilde çatlak kısa sürede iyileşir. Pomadın kullanımının nasıl olacağı hakkında doktorunuz size gerekli bilgiyi verecektir. Bebeklerde anüste çatlak 10-15 gün arasında iyileşir. Sizde bebeğinizde böyle bir belirti görür iseniz doktora götürüp erkenden tedavisini yaptırınız. Anne sütünün bebekler için çok önem arz ettiğini unutmayın ve bebeklerinizi emzirin. Ek gıdaya geçince dahi emzirmekten vazgeçmeyin. Kabızlık yapacak gıdaları dengelemeye çalışın. Bebeğinize uzmanın önerdiği egzersiz hareketleri de bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olacaktır.
<]]> Erkeklerde Anüsten Kan Gelmesi https://www.anus.gen.tr/erkeklerde-anusten-kan-gelmesi.html Sat, 08 Dec 2018 03:01:23 +0000 Erkeklerde anüsten kan gelmesi: Erkeklerde anüsten kan gelmesi bir çok nedenle kişide oluşmaktadır. Bazen basit bir kabızlık bile erkeklerde anüsten kan gelmesine neden olmaktadır. Anüs ve çevresi hassa bir bölge olması nedeniyle Erkeklerde anüsten kan gelmesi: Erkeklerde anüsten kan gelmesi bir çok nedenle kişide oluşmaktadır. Bazen basit bir kabızlık bile erkeklerde anüsten kan gelmesine neden olmaktadır. Anüs ve çevresi hassa bir bölge olması nedeniyle çok çabuk kanamalar görülebilmektedir. Erkeklerde anüsten kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid rahatsızlığından da kaynaklanabilir. Basur yani mayasıl, hemoroid, kabızlık erkeklerde anüste kanama olmasına neden olmaktadır. Kabızlık sırasında kişide oluşan zorlanma anüste en basit kanama olarak bilinmektedir.günümüzde hemoroid ve basurunda tedavileri oldukça basittir. Erkeklerde anüsten kan gelmesi kişide tümör veya kanser belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumdan dolayı her şeye rağmen tedbirli olmakta fayda vardır. Anüs kişide bulunan en hassas bölgeler arasında yer almaktadır. Bu derece hassas bir bölge olması anüs ve çevresindeki şikayetler kişide ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Hastalar çoğu zaman anüsten kan gelmesi sorunlarını konuşmak istemezler ve doktora gitmezler. Bu gibi durumlarda kişinin utangaçlık ve sıkılma hissine kapılmadan anüste kanamanın neden olduğunu öğrenmek amacı ile doktora gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ülkemizde erkeklerde kalın bağırsak kanseri ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Erkeklerde kanser riskini en çok taşıyan kanser hastalıklarının 3. sırasında kalın bağırsak kanser yer almaktadır.

Erkeklerde anüste kan gelmesi nedenleri:
 • Kalın bağırsak kanseri
 • Kalın bağırsak polipleri
 • Hemoroid hastalığı
 • Anüste çatlaklar oluşması
 • Anüste ve kalın bağırsakta iltihaplanma
 • İltihaplı bağırsak hastalıkları
 • Bağırsak sarkması
 • Kaşıntılı anüs hastalıkları
 • İrritabıl bağırsak sendromu
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Erkeklerde anüste oluşan her kanama kanser yada hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Her ne kadar yapılan araştırmalara göre kalın bağırsak kanseri erkeklerde 3. sırada en sık rastlanan kanser çeşidi olsa da vakaların büyük bir kısmı hemoroid teşhisi almaktadır. Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarına hemoroid denmektedir. Halk arasında basur veya mayasıl adı ile de bilinmektedir. Anüste hemoroid nedeni ile oluşan kanamada çoğu zaman farklı belirtilerde rahatsızlığa eşlik etmektedir. Hemoroid anüste ele gelen şişlik, anüs bölgesinde oluşan ağrı, akıntı, makatta ıslaklık hissi ve kaşıntı ile kendini göstermektedir. Hemoroid hastalığı iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişide zamanla oluşan anal kan genişlemiş toplar damarda yumaklar haline gelerek makatın dışına doğru çıkmaktadır.

Erkeklerde Anüsten Kan GelmesiErkeklerde anüste kan gelmesi nedeni olan hemoroit sebepleri:
 • Bağırsakta oluşan düzensizlikler
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Bisiklet sürmek ve ata binmek gibi bazı spor etkinlikleri
 • Şöförlük ve pilotluk gibi bazı meslek grupları
 • Kişide alkol alışkanlığının bulunması
 • Pelvik bölgeye yerleşen tümörler ve karında asit birikimi
 • Kalın bağırsak kanseri
]]>
Anüste Şişlik https://www.anus.gen.tr/anuste-sislik.html Sat, 08 Dec 2018 16:55:54 +0000 Anüste şişlik, Anüs bölgesinde sık görülen bu şişlik çoğu zaman hemoroid hastalığıyla karıştırılır. Makat hastalıkları her yaş ve her iki cinste de görülür. Anüste şişlik elle hissedilebilir bazen bir mercimek tane Anüste şişlik, Anüs bölgesinde sık görülen bu şişlik çoğu zaman hemoroid hastalığıyla karıştırılır. Makat hastalıkları her yaş ve her iki cinste de görülür. Anüste şişlik elle hissedilebilir bazen bir mercimek tanesi kadar bazende daha büyük olabilmektedir. Çocuklarda görülen anüs bölgesindeki şişlik büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Anüste şişlik nedeniyle pıhtı toplanmasını bilinen en sık sebebi tuvalet esnasında fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan bu ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığından ince damarlardan bazıları patlar. Bu patlama sonrasında dokuya sızan kan basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Anüste şişlik ıkınma büyüklüğü ve miktarıyla ilgilidir.

Anüste şişlik diğer sebepleri şöyledir, 
 • Normal doğum sırasında ıkınma, 
 • Yoğun isal sebebi ile sık sık tuvalete gitmek, 
 • Amipli dizanteriye bağlı ıkınma,
 • Fazla acı yemek,
 • Makat çatlağı ve ağrı sebebi ile boşaltma güçlüğü,
Anüste ŞişlikAnüste şişlik teşhis ve tedavi, Anüste şişliğin en belirgin bulgusu ağrıdır. Şişliğin büyüklüğü ile orantılı ağrı oluşur. Eğer şişlik büyük ise hastanın normal hareketini engelleyebilir. Bir diğer bulgusu ise ele gelen şişliktir. Bu şişlikler düzgün sınırlı ve morumsu renktedir. Eğer çok büyük değilse dokunulduğu zaman cilt altında hareket eder. Anüste şişlik hissediyorsanız zaman kaybetmeden bir hekime görülüp teşhisini ve tedavisini yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde ağrı ve şişlik kendiliğinden geçse de kalıcı olarak iyileşmez ve zamanla tekrar eder. Doktorun teşhisinden sonra yapacağı tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır. Bu ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren bir operasyon ile şişlik içerisinde biriken kanı boşaltmaktır. Operasyon sonrasında kan boşaldığı için ağrı ve şişlik ortadan kalkar. Yapılacak diğer bir tedavi ise sıcak suya oturmaktır. Gün içerisinde kişi defalarca bunu tekrarlayarak sıcak su içerisine oturabilir. Bu yöntem ağrıyı kısmen azaltacaktır. Lakin şişlik 8 haftaya kadar geçmez. Bölgesel olarak kullanılabilecek hemoroit kremleri hemoroit fitilleri bulunur. Bunların etkisi çok düşüktür. Onun yerine doktorun reçetelendireceği ağrı kesicileri ağızdan kullanmak daha etkili olacaktır. Bu süreçte uyurken yüzüstü uyumak ağrıyı bir nebze olsun hafifletmeye yardımcı olur. Vakit kaybetmeden tedavinizi yaptırın.
]]>
Anüste Yara https://www.anus.gen.tr/anuste-yara.html Sun, 09 Dec 2018 05:44:02 +0000 Anüste yara; meydana geldiğinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Tedaviye başlanmasında ve sonrasında oluşacak ateş,yükselen ağrı, titreme,üşüme, gibi belirtilerden dolayı pansuman yapılmasına karşın durm Anüste yara; meydana geldiğinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Tedaviye başlanmasında ve sonrasında oluşacak ateş,yükselen ağrı, titreme,üşüme, gibi belirtilerden dolayı pansuman yapılmasına karşın durmayan ve devam eden kanama, üç gün üst üste dışkılama meydana gelmemesi, kusma, idrar yapmada zorluk, bulantı, yirmi dört saat içerisinde üç kerden fazla çok sulu dışkılama devam ediyor ise çok ciddi bir anüste yaralanma meydana gelmiş demektir. Rektum ve Anüs çevresinin en çok gözüken ve en sıkıntılı hastalıklarından birisi de Fistüller ve Anorektal Apselerdir. Neden ve başlama biçimi bilinmemekle birlikte, apse ve fistüllerin ortak noktası,kontrolü ve tedavisinin genellikle zor olmasından kaynaklanır. Ara ara akut ataklarla seyreden ve akıntılı olanlar ile, kronik seyirli ve kişiyi anatomik, biyolojik, psikolojik ve fizyolojik olarak yoran, oldukça fazla komplikasyonları bulunan bir bakteriyel enfeksiyondur.  

Anüste yara nedenleri;
 • Lösemi, 
 • Hamilelik dönemindeki hormonal değişimler, 
 • Kabızlık, 
 • Crohn hastalığı, 
 • İshal, 
 • Makattan cinsel ilişki, 
 • Sürekli olarak dışkı yumuşatıcı kullanımı, 
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması. 
Anüste yara dediğimiz ve bilinen en yaygın çeşidi olan Apse, genelde kendiliğinden olabildiği gibi, bunun önüne geçmek gibi bir şansta yoktur. Hastalarda çoğunlukla anüste şiddetli ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Hasta ilk anüs yara belirtilerini bu şekilde hisseder. Hastada Dışkılama yapma şekli ile alakalı olmayıp anüste yaranın oluşması ile yüksek ateşte kendisini göstermeye başlar. Ayrıca makat çevresinde yani anüs çevresinde iltihabik akıntı, kaşıntı ve halsizlik meydana gelir. Bu tür anüs yaralarında kendiliğinden geçme durumları olsa da bazen uygulanan cerrahi müdahale yani dıştan kesi ile apsenin boşaltılması sağlanır. Böylelikle anüste yaranın belirtileri olan baskı ve ağrı hissi hafifletilmiş olur. Anüste yaranın bir çeşidi olan fistül vakıalarında hasta genellikle sarı renkli kanlı cerahat akıntısı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda hastada genellikle halsizlik,ateş ve ağrı gibi semptomlar meydana gelmez. 

Bu belirtiler yeniden hastada gözlemlenirse apsenin yenilediği mantığı güdülür. Anüste oluşan Perianal Apselerin yüzde ellisinde kalıcı fistül olguları oluşur. Anüs Yaralarının böyle meydana gelmesinin en büyük nedeni, Anal kanalın iki santimetre kadar ilerisinde, sfinkter kaslarının arasında bulunan, bağırsakların kayganlığını oluşturan mukus salgılamakla görevli olan tıpkı bir dişe benzeyen ufak cep bezlerinin içerisine yerleşen gaite yani dışkı bakterisinin içeride hapis olarak burada üremeye başlaması ve çok çabuk çoğalması ile bu mukus salgısının oluşmasını engellemesinden meydana gelir. Çok hızlı ilerleyip çoğalmasından ötürü bu cep bezlerinin olduğu yerde apse ve cerahat meydana getirerek anüs yaralarını oluşturur.

Tüm apse ve cerahatler her hastada değişik şekillerde ilerleme gösterebilir. Rektum ve anüs boşlukları dışında; anüs bölgesi ve çevreleri ile komşu yerlere ulaşabilirler. Bu anüs yaraları içerisinde en yüzeysel ve en çok gözlemlenen Perianal Apselerdir. Ayrıca Anal çevreye yönelik bisturi, iğne ve benzeri cerrahi bir delici aletle yapılan müdahalelerde de apse meydana gelebilir. 

Anüste YaraAnüste yaranın tedavisi; 

Anüsteki bazı yaralar tedavi gerekmeden iyileşebilir. Ama yinede bu sorunu mutlaka hekiminize göstermenizde ve muayene olmanızda fayda vardır. Doktora başvurmanız durumunda ilk olarak hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ile başlar. Anüsteki yaralarda ameliyatsız tedavi, genellikle altı hafta kadar sürer. İlk bir iki haftada etkisini göstermeye başlar. Uygulanan İlaç tedavileri ve önlemlerle ani gelişen yüzeysel anüs yaralarının yüzde sekseni iyileşir. Genellikle]]>